Mida läheb vaja edukaks kalapüügiks?

Kalapüük on üks parimaid ajaviitmise viise. See on suurepärane võimalus veeta aega looduses, nautida päikest, värsket õhku ja head seltskonda. Ükskõik kui kogenud sa kalamehena ka poleks, eduka püügi jaoks on kõige olulisem, et teiega oleks kaasas õiged kalastustarbed, mis on valitud just teie püügistiili ja -kala jaoks. See artikkel on tutvustab alustajale kalamehele vajalikku püügivarustust.

Ujukiga püügivahendid ja kalastustarbed

Ujukiga püügil ehk õngitsemisel kasutatakse järgmist varustust:

● Õngeritv. Ujukipüügiks on soovitatav soetada kerge teleskoopritv. Selline õngeritv on üsna kompaktne (saab seljakotis kaasas kanda või autos transportida) ja võimaldab püüda enamikke meie lepiskalu (näiteks särg, latikas) aga ka meie vete triibulist röövlit: ahvenat.

● Tamiil. Kuigi kalapüügil on tänapäeval kasutusel ka peenikesed ja tugevad nöörid, sobib õngitsemiseks kõige paremini tamiil. See võiks olla näiteks 0,12–0,15 mm läbimõõduga. Tamiili võib olla ka värvivarjundiga, et teda oleks parem tähele panna.

● Ujukid – algajale on parimaks valikuks keskmise pikkusega antennidega mudel. Sellised ujukid on üsna tundlikud ja samal ajal stabiilsed isegi väikese voolu korral. Poest ostes aitab müüja valida sobiva raskusega ujuki. Aja jooksul saab ujukite valikut laiendada, lisades erinevaid sorte - pikamaa heitmiseks, püügiks tugevas voolus jne.
Kui plaanid kala püüda varahommikul, hilisõhtul või öösel, tasub soetada helendavad ujukiotsad. Need võimaldavad teil võttu fikseerida isegi täielikus pimeduses.

● Tinad - ujukipüügil kasutatakse kõige lihtsamaid erineva raskusega tinasid. Neid saab tamiilile lisada ka mitu.

● Konksud – nende valikul peab lähtuma püütava kala liigiks. Jällegi aitab teid konksu suuruse valikul müüja . Näiteks latikas, lest ja angerjas tahavad üsna suurt konksu, kui särge võib püüda päris pisikese konksuga.

Spinninguga kalapüük ja kalastustarbed

Õigete spinningu tarvete valimine on pisut keerulisem, kuid põhimõte on sama, mis õngitsemisel – varustuse peab valima vastavalt püütava kala liigile.

● Ritv. Kuigi müüakse ka teleskoopritvasid, on püügimõnu siiski suurem kaheosalise ridvaga. Optimaalne pikkus on 2,1 - 2,7 m, sõtuvalt kalaliigist. Väiksemate kalade (ahven, jõeforell) jaoks sobivad lühemad, ca 2 m pikkused ridvad, kuid haugi jahtimiseks võiks ritv olla juba 2,4-2,7 m. Kui püütakse peamiselt väikeseid kalu, peaks test (st. lantide raskus, millega see töötab) olema 3 grammi kuni 12 grammi. Haugiridva test võiks olla 10-40 g piires.

● Rull. Esimesteks püükideks ei pea rull olema kõige kallim, hästi sobib näiteks soodsam Shimano, Okuma või Daiwa toodang.

● Nöör või tamiil. Sobivad mõlemad. Tamiil on küll nöörist nõrgem, kuid ta venib ning aitab seega kalal otsas püsida. Nöör on tugevam ning kui lant kinni jääb, ei katke nii lihtsalt. Nöör on ka tundlikum ning annab kala võtust kiiremini märku.

● Tross. Ahvena püüdmisel pole seda vaja, kuid võib juhtuda, et otsa satub haugi, kelle hambad lõikavad nööri / tamiili väga lihtsalt läbi. Selle vältimiseks on hea kasutada trossi. Trosse valmistatakse tänapäeval terasest, titaanist ning fluorokarbonist. Alustajale sobib väga hästi ka terastross.

Spinninguga püügil on erinevalt õngitsemisest üks märkimisväärne „kuluartikkel“ - landid. Neid on erinevaid tüüpe:

- Pöörlevad landid. Ideaalne ahvenale, forellile ning sobivad ka haugile.

- Kummilandid - sirpsabad ja kalakujulised. Need kinnitatakse jigipea külge, mis on nö konksuga raskus. Kummilandid erinevad üksteisest kuju, värvi, lõhna ja materjali elastsuse poolest (kõige elastsemat silikooni nimetatakse "söödavaks") jne.

- Vooblerid – kõva plastikkeha ja keelega kalakujulised landid, mis vees liikudes võnguvad ning vibreerivad. Vooblerid võivad olla ujuvad või uppuvad.

Nii et olenemata sellest, kas lähete kalale telgiga või võtate ette pika matka veekogu äärde kannate oma lemmikjalatsitega, veenduge, et teil oleks edukaks päevaks kõik vajalikud püügivahendid olemas. Harjutamise ja kogemustega hakkavad ka kalasaagid tulema.


Artikkel on sponsoreeritud.


Kalaportaal, 2022