showcase riba kalamehed


Plaan rahalise olukorra parandamiseks


Rahaline vabadus ja elu, kus kuu lõpus ei pea sente kokku lugema on midagi, millest unistavad paljud, ent milleni jõuavad vähesed. Miks? Selle küsimuse vastus ei ole küll täiesti selgejooneline, kuid enamikel juhtudel on halva rahalise olukorra põhjustajaks vähene planeerimine. Kui sa oled kimpus rahaga ning tihtipeale on kiirlaen ainus võimalus ostude tegemiseks, on aeg vaadata üle, kuidas rahaga paremini majandada. Selle jaoks oleme välja toonud mõned sammud, mida järgides on sul võimalik alustada teekonda jõukuse poole.

Samm 1: Selgita välja, milline on su tegelik rahaline olukord

See kõlab küll üsna jaburalt ning võid mõelda, et sa ju tead täpselt, palju sul raha on ja palju sa kulutad. On aga suur tõenäosus, et sa teed kulutusi, mis hammustavad eelarvest üsna suure tüki või on sul lihtsalt sms laenud või muud krediiditooted, mille igakuised maksed on väga kõrged.

Eelarvestamine on rahalise edukuse alus. Isegi, kui eelarve loomine ja järgimine võib olla tüütu, siis ei ole võimalik ilma korraliku ülevaateta ka oma olukorda parandada. Kui sa ei tea, kuidas asjad on, siis kuidas sa saaksidki neid parandada? Seega, loo endale eelarve, kuhu paned kirja kõik väljaminekud ja sissetulekud ning hakkad siis juba tunduvalt selgemini nägema, kuidas su rahavood liiguvad.


laenpro


Samm 2: Loo endale eesmärgid ja alusta säästmist

Iga plaan vajab eesmärki. Ehk soovid sa minna reisile? Ehk soovid sa lihtsalt iga kuu pisut kergemini hingata, ilma, et sind kimbutaks rahapuudus? Ükskõik, milline su eesmärk ka poleks, pane see kirja ning tee endale selgeks, kui palju pead sa pingutama iga kuu selleks, et oleksid oma eesmärgile lähemal. Kindla eesmärgiga on ka tunduvalt lihtsam hoida oma kulutustel silma peal, kuna sa tead, et iga plaaniväline ost võib tähendada, et su eesmärk jääb kaugemaks.

Eesmärgi poole jõudsamalt rühkimiseks oleks mõistlik avada hoiukonto, kus säästud saavad pisut intressidega juurde teenida. Kui sa tead täpselt, kui palju sul jääb iga kuu raha üle, on ka lihtsam raha kõrvale panna – võid näiteks teha hoiukontoga püsikorralduse ning iga kuu kanda sinna teatud summa. Võimaluse korral võiksid endale teha lausa kaks hoiukontot – ühe, kuhu kogud „mustadeks päevadeks“ hädaabiraha ning teise, kuhu kogud raha oma eesmärgi jaoks.

Samm 3: Kaalu väljaminekuid kriitiliselt

On küll väljaminekuid, millest ei saa me üle ega ümber – nagu internet, telefon, kommunaalkulud – ent on ka palju, mida me saame ise teha selleks, et igakuisesse eelarvesse rohkem ruumi juurde saada.

Neist üks olulisem on oma laenude üle vaatamine. Kui sul on mitmeid väikelaene, siis võib nende tasumine pikas perspektiivis muutuda üsna kurnavaks. Selle jaoks on loodud võimalus oma laenud refinantseerida – see tähendab, et saad võtta uue laenu vanade kallimate laenude tasumiseks. Tänu refinantseerimislaenule on võimalik oma igakuisesse eelarvesse tekitada juurde lausa kümneid eurosid, mida sa saad seejärel juba hoiukontole suunata.

Kõige olulisem samm, mida sa saad teha, on alustamine. Kui sa oled mõelnud pikemat aega, miks raha üldse üle ei jää, siis võib selle põhjus olla mõni lihtne igakuine väljaminek või sooduspakkumistele andumine – kipume kõik raha vahel kulutama üsna laristavalt. Seega tee esimene samm parema rahalise olukorra suunas, loo endale eelarve, järgi seda ning sa ei pane tähelegi, kuidas oled varsti jõudnud oma eesmärgini.

Artikkel on sponsoreeritud.

Kalaportaal, 2017