showcase riba kalamehed

Selleks, et kindlustada oma püügivahenditele pikem eluiga, peaks iga kalamees mõtlema ka varustuse hooldamise peale. Hooldamine aitab hiljem raha kokku hoida ja vältida ebameeldivaid üllatusi veekogu ääres. Hooldamisprotseduur pole kulukas ega pruugi üldse palju aega võtta. Kalapüük toimub varustusele üsnagi vaenulikus keskkonnas, sest nii liiv, muda, sool, päike, vesi ja tuul võivad püügivahendeid kahjustada, mistõttu tasub peale igat kalalkäiku varustusele pilk peale heita, et seda vajadusel pisut hooldada.

Rulli hooldamine ja korrashoid

Kui oled kalal, kaitse rulli liiva, muda ning soolase vee eest. Koju jõudes proovi rulli pesta. Seda ei pea tegema tingimata peale igat kalalkäiku, kuid aeg-ajalt kindlasti. Pesta saab mitmel viisil, näiteks kraani all sooja veega, aiavoolikuga, ämbris jne. Leidub isegi inimesi, kes võtavad rulli endaga dušši alla kaasa! Suure survega pesu ei ole soovitatav, sest see võib liigutada kahjulikud abrasiivosakesed rulli mehhanismi sisse. Samuti ei ole soovitatav kasutada seebivett, sest kui seep satub mehhanismi sisse, võib ta hakata lagundama määret.

rulli leotamine


Kui rull on pestud, tee hoovaga mõned tiirud, et vesi liikuvatelt osadelt paremini maha tuleks ning kuivata rull puhta lapiga. Seejärel võid rulli kergelt üle pihustada universaalmäärdega (vaata, et seda ei satuks monofiili/nööri peale) ning peale mõne minutilist ootamist käi rull jällegi kuiva lapiga üle. Kui hoiad rulli näiteks karbis või neopreentaskus, lase tal kõigepealt õhu käes ära kuivada, sest suletud ruum on kuivamiseks halb keskkond.

hooldamine 


Paljude rullidega on kaasas ka oma määre, millega teatud aja tagant mehhanismi määrida. Soovitatav on lugeda rulli kasutamisjuhendist, kui tihti peab seda tegema ning milline on paras määrdekogus (liiga palju ja liiga vähe ei ole hea).

Kui oled kalal, käi rulliga hoolikalt ümber ning ära lase tal kõvale pinnasele kukkuda. Transpordi ajal on hea rulli kõvas karbis hoida -  see vähendab muljumisohtu.

Ridva hooldamine ja korrashoid

Kuna ritv on üsna õrn asi, tasub sellega hoolikalt ümber käia, seda eriti transpordi ajal. Ridvaotsa on lihtne ära murda, see võib juhtuda näiteks kodu- või autoukse vahel. Seepärast on kasulik transpordi ajal ritv kõvas vutlaris hoida.

Peale püügisessiooni on mõistlik ritv samamoodi veega ära pesta nagu rull (eriti metallist rõngad, kui oled käinud soolases vees kala püüdmas).  Kui hoiad  ritva kotis või vutlaris, lase tal kõigepealt vabas õhus ära kuivada.

Kontrolli aeg-ajalt rõngaid - kui su ridval on metallist rõngad, vaata, et nendesse pole sooni sisse kulunud. Sooned võivad monofiili / nööri katki teha. Sama kehtib keraamiliste rõngaste puhul, sest neisse võivad tekkida aja jooksul pisikesed praod. Rõngaste eluiga võib vähendada ka konksude kinnitamine rõnga aasa külge (konksuteravik ja kida kahjustavad rõnga pinda). Soovitav on kinnitada konks pigem rõnga jala külge (vt pilti).

r6ngas


Monofiili / nööri hooldamine

Ka liinil tasub pilku peal hoida. Peale igat kalalkäiku kontrolli liini paari esimest meetrit, kas seal on kulumisjälgi. Need võivad tekkida püügi käigus, kui liin on kokku puutunud näiteks teravate kividega või on kusagile kinni jäänud. Kui leiad vigastusi, lõika liin lühemaks ja seo sõlm uuesti. Paljud kalamehed lõikavad peale igat püügisesssiooni liini otsast lühemaks (maksimaalselt paar meetrit), et tagada järgmisel püügil “värske” liin.

Kui kasutad monofiili, ära jäta teda pikaks ajaks päikese kätte - monofiil on tundlik päikesevalguse suhtes.

Loodetavasti aitavad need nipid pikendada sinu püügivahendite eluiga ning tagada mõnusa ja probleemivaba kalapüügi.

Artikli kirjutamisel on kasutatud erinevaid allikaid Internetist

Kalaportaal, 2011