showcase riba kalamehed

Multirullid (inglise keeles baitcasters) muutuvad meie kalameeste seas aina populaarsemaks. Igal aastal leidub uusi huvilisi, kes jäävadki multika usku ning haspelrull saab nende käes aina vähem püügiaega. Miks peaks multirull üldse huvi pakkuma ja millised on tema eelised haspelrulli ees?

Kaks peamist põhjust, mida välja tuuakse, on täpsus ja vastupidavus. Kogenum püüdja võib multirulliga teha lausa kirurgilise täpsusega viskeid. Kuna multirulli mehaanika on vastupidavam kui haspelrulli oma, saab muretumalt mängitada-jõnksutada raskemaid lante. Multirullil on ka rohkem jõudu suurte kalade väljatoomiseks. Puudusteks tuuakse lühem viskepikkus ning keerulisem käsitlemine. See viimane väljendub põhliselt just saside tekkes viskamise ajal. Tõepoolest, kui varasem multikakogemus puudub ja püüdja pole käsitlemise kohta eeltööd teinud, siis võib esimene kokkupuude multirulliga olla üsna ebameeldiv. Proovimegi selles artiklis seda esmast kokkupuudet sõbralikumaks muuta ja vaatleme, kuidas multirull püügiks paremini paika sättida. Siiski, olgu enne ära öeldud, et varem oli multirulliga viskamine veelgi raskem ja sasid olid lihtsamad tekkima. Rulle on aastate jooksul arendatud ja kaasaegsed mudelid on palju kasutajasõbralikumad.

Enne landiloopimist peab rulli häälestamiseks natuke nuppe keerama. Tänapäevastel multirullidel on kaks seadistust, millele peab tähelepanu pöörama. Kumbki aeglustab pooli pöörlemist, sest kui pool pöörleb liiga kiiresti, on sasid lihtsad tekkima. Esimene seadistus on poolipingutus (inglise keeles spool tension). Poolipingutus nupp asub vändaga ühe külje peal.

multirulli poolipingutusnupp

Poolipingutus nupp ei ole päris selline asi, mille korra paika sätid ja siis unustad. Seda nuppu tuleb keerata iga kord, kui paned otsa uue kaaluga landi. Paraja pingutuse saad siis, kui lased landil alla langeda ja langemiskiirus on aeglane, umbes pool vaba langemise kiirusest. See on ka maksimaalne pingutuse tugevus, sest kui nuppu rohkem peale keerata, võib see pikapeale rulli kahjustada. Üks soovitus veel: kui lased landil alla langeda ning landi kokkupuutel maaga pöörleb pool edasi, on pooli pingutus liiga lõdva ning pead seda peale keerama.

Teine tähtis seadistus on pidur. Seniks kuni pooli pöidlaga pidurdamine veel hästi välja ei tule, peab piduritele suuremat tähelepanu pöörama. Pidur asub vända vastasküljel ja see võib olla kahte tüüpi: magnetpidur või tsentrifugaalpidur (tegelikult on ka rulle, kus on kasutusel mõlemad).

Magnetpidur hakkab efektiivsemalt tööle heite lõppfaasis, sest magnetid pidurdavad paremini aeglustuvat pooli. Magnetpiduri reguleerimiseks on külje peal ketas, mida pöörates saab pidurit maha või peale keerata. Algajal on soovitav magneteid alguses rohkem peale keerata (75%-100% peale) ja pöidlaga pidurdamise vilumuse kasvades võib hakata neid järk-järgult maha keerama. Kui reguleerid pidurit, siis parima tulemuse saamiseks keera enne poolipingutus täitsa maha, siis keera peale pidurit ning seejärel timmi paika poolipingutus.

multirulli magnetpidur


Teine piduritüüp on tsentrifugaalpidur, mis asub samuti vända vastasküljel. See piduritüüp töötab kõige paremini viske algfaasis ja aitab niiviisi vältida viske alguses tekkivaid sasisid.

Tsentrifugaalpiduri reguleerimiseks peab pääsema korpuse küljekaane alla, mis tavaliselt käib lahti üsna lihtsa liigutusega. Pidurdusjõu suurendamiseks / vähendamiseks on vaja piduriklotsikesi sisse-välja lükata, nagu on näha sellel pildil:

multirulli tsentrifugaalpidur


Pidurdusjõudu on soovitav ka ühtlustada. See tähendab, et näiteks kui lükkad pidurdamiseks sisse ühe klotsikese, siis lükka sisse ka selle vastasklotsike. Pidurdusjõu valikul kehtib algaja puhul sama loogika, mis magnetpiduri puhul.


Õppevideo multirulli seadistamisest (inglise keeles)

Nüüd, kus nuppude funktsioonid on selged, on aeg viskeid harjutama minna. Seda võib teha nii veekogu ääres kui suuremal platsil. Alguses pole soovitav veekogu ääres kalleid lante otsa panna, sest kui viske ajal sasi sisse tuleb, võib lant inertsist liini katki teha ja lihtsalt minema lennata. Landi asemel võib otsa siduda polte-mutreid, osav siduja kasvõi kivikese. Esimesed harjutusvisked on uut tüüpi rulli tundmaõppimiseks ja hiljem saab rakendada viskamise juurde juba ka pöidla, et näpuga pidurdamisega tutvust teha. Kui sasid sisse tulevad, proovi rulli natuke ümber seadistada. Vilumuse kasvades on aeg kalale minna ning ühendada kasulik meeldivaga - lihvida tehnikat ja jahtida saaki. Kui pöidlaga pidurdamine on tundlikumaks muutunud, võib pooli pöörlemist takistavaid mehhanisme tasapisi lõdvemaks lasta, et viskepikkust juurde saada. Eksperdid soovitavad pidurite mahakeeramist mitte kompenseerida poolipingutuse pealekeeramisega, sest see kulutab rulli kiiremini läbi.

Kui multikakogemust vähe, on soovitav alguses rullile tamiil peale panna, sest nööri sasisid on raskem lahti harutada. Siin videos tutvustatakse nippi, kuidas sasidest lihtsamini jagu saada:




Olgu ära toodud ka video, kuidas multirullile liini peale panna:




Võtame eelneva jutu lühidalt kokku ja toome välja multirulli seadistamise punkt-punkti haaval:

1. võta poolipingutus täiesti maha

2. seadista pidur 75-100% peale

3. keera peale poolipingutust, nii et lant langeks aeglaselt

4. vilumuse kasvades hakka pidurit tasapisi maha keerama

Multirulli käsitlemine on alguses küll pisut keerukas, kuid ei lähe kaua, kui asja käppa saab. Ja äkki juhtub hoopis nii, et haspelrull jääb riiulile tolmu koguma?

Edukat katsetamist multikarindel!



Artikli koostamisel olid abiks järgmised leheküljed:

http://www.bass-fishing-source.com/baitcast-reels-setup.html

http://www.ultimatebass.com/-how-tos-links-271/2405-how-to-properly-adjust-your-bait-casting-reel.html

http://bassinthemidwest.blogspot.com.ee/2013/03/how-to-set-up-and-cast-new-baitcaster.html

Kalaportaal, 2015