Peatselt algab paljude kalameeste jaoks kauaoodatud aeg, mil lõpeb haugipüügi keeld ja saab spinningud, landid ning kõik muu vajamineva panipaikadest välja otsida. Nii ka meie, Estlandi meeskonna, jaoks on kevad rahutuks tegev aeg, läheb kibekiireks tööks ja samas tahaks ka ise kalavetele jõuda.
Estlant on käsitöölante tootev Eesti väikeettevõte, mis viimase kolme aastaga on ennast nii kodumaa kui ka kaugema kandi hobikalastajate landikasti sisse seadnud. Laialt levinud metallist ja plastikust valmistatud lantidele pakub Saaremaal valmistatud puidust lant meeldivat vaheldust ja püügirõõmu.
Kuidas kevadel edukalt haugi püüda?
Et esimene püügipäev ikka edukas oleks, jagavad Estlandi spetsialistid mõningaid tähelepanekuid, mida aastate jooksul kevadist merehaugi jahtides täheldatud.
Võiks ju arvata, et võrreldes suve ja sügisega on kevadel oluliselt lihtsam haugi püüda (haug on lõpetamas kudemist ja loogiliselt võttes peaks olema teda palju merre suubuvate jõgede ja kraavide suudmetes), nii et viska ainult lant vette ja tiri kala välja. Üldiselt peaks mai alguseks olema haugi kudemine lõppenud ja tema püüdmise keeluaeg saab läbi 1. mail.
Aastad pole vennad, nii ei ole ka vee temperatuur igal kevadel ühesugune. Sellest sõltuvalt võib kala kudemine olla keeluaja lõpus pooleli. Kudeperioodil on kala põhifookus suunatud ennekõike järglaste andmisele ning ta ei toitu nii aktiivselt kui tavaliselt. Seetõttu tuleks püügikohta valides eelistada madalamaid, sügavalt sopistunud ja tuule eest varjatumaid kohti, kus vee temperatuur on kõrgem ja järelikult ka kude toimunud varem. Reeglina ei anna kaldast eemal meres asuvate karide pealt püük kevadel erilisi tulemusi.
Estlandi tootevalikusse kuulub kolm mudelit:
Mullutu Murdja on ujuv lant madalatest vetest püüdmiseks, Vilsandi Võtukas on sobilik nii loopimiseks kui ka trollimiseks. Kevadel püüdes tuleks eelistada suuremaid ja aeglasema mänguga lante, niisiis kolmas mudel Saare Slaider sobib ideaalselt. See on piisavalt suur ja mõnusalt rahuliku mänguga.
Värvitoonide valik slaideril on lai, aga tasub proovida naturaalsemaid ja looduslähedasemaid toone. Uhkeid tulemusi on kevadel andnud lant nimega Särg, Kollane-Ahven ja loomulikult Sinine-Valge. Sini-valge Saare Slaider on ka poelettidelt kõige kiiremini kaduv värvitoon. Kevadeti tundub, et haug on talvekülmast veel natuke kange ja väga agressiivselt lanti ei ründa. Sageli on isegi näha, kuidas kala landi järel paadini tuleb, siis otsa ringi keerab ja minema ujub, ilma et proovikski lanti rünnata.
Kannatlikkus viib sihile
Külma veega on väga oluline kerimise vahepeal teha pause: mida madalam temperatuur, seda pikem paus. Tihti ründabki kevadine haug lanti ainult pausi ajal. Mõned mehed ütlevad naljatledes, et külma veega peab paus olema nii pikk, et omalgi hakkab imelik.
Tuulesuund ja kalasaak
Suvel jääb parim kalastusaeg hommikusse või õhtusse ja mida enam sügisesse, seda rohkem liigub keskpäeva poole. Kevadeti suurt vahet täheldanud pole, kala toitub sarnase aktiivsusega kogu päeva. Pigem mõjutab saagikust tuule suund, paremad on lääne- ja edelatuuled ning halvemad külmad ehk siis põhja- ja idatuuled. Kõige halvem variant on täielik tuulevaikus, kui ei saa paati triivi lasta ja aerude või mootoriga kolistades võib niigi ettevaatlikul kalal viimasegi isu pealt ära ajada.
Erandeid on aga alati. Kaks aastat tagasi võitis Estlandi meeskond Saaremaal toimuva kalastusvõistluse Saare Havi kevadise etapi täielikus tuulevaikuses, päike lõõskas lagipähe, aga kokku saadi 16 punktikala, millega oli võit sel korral otsustatud.
Mis on aga Estlandi soovitus kalastushooajaks?
Varuge veel natuke kannatust ja varsti algabki juba uus hooaeg. Kes Estlandiga oma püügiõnne katsunud, neile jätkuvaid saagirohkeid püügielamusi. Teistele soovitus selleks kevadeks: Eesti kala meelitab hästi veest välja ka Eesti lant, nii et edukaid kalaretki ja avastamisrõõmu!